Що таке Писаний камінь?
Писаний камінь – це назва скелі, яка знаходиться в 5км від Буковецького перевалу у Верховинському районі Івано-Франківської області.
Писаний камінь – цікавий туристичний об’єкт і, одночасно, знаменитий пам’ятник природи, історії і культури.
Сама скеля утворена з піщанику, а на її вершині (близько 20м.) Брили перетворилися в рівну площадку, з якої прекрасний вид на навколишні гори.
Писаний Камінь (одна тисяча двісті двадцять одна м) – геологічний пам’ятник природи місцевого значення, розташований на Косівщині. Це гора, вершина якої увінчана кам’яною брилою розміром з багатоповерховий будинок.
Писаний камінь історія
Свою назву скеля отримала завдяки тому, що на вершині, де знаходяться величезні валуни, прийнято розписуватися. За тисячоліття тут збереглося безліч малюнків і написів, елементи яких можна побачити в гуцульських орнаментах. Зараз Писаний камінь розписаний з усіх боків автографами і написами туристів. А крім туристів, автографи тут залишали О. Кобилянська, І. Франко, М. Коцюбинський.
Як дістатися до Писаний камінь?
Якщо ви йдете на гору на своїх двох, то варто знати, що дорога досить довга і підйом триватиме 3-4 години. Дорога назад, звичайно займе менше часу, але якщо ви хочете встигнути все розгледіти за один день, то вам варто поспішити, адже в будні дні після обіду, а у вихідні дні в цілому – автобуси ходять вкрай погано і нерегулярно. Найкраще, – йти на Писаний з наметами на два дні, – це буде не так виснажливо. Якщо ви приїхали в Буковець з боку Косова, то направо буде дорога на гору Ігрець, а зліва підйом на Писаний.
Десь на третину шляху буде роздоріжжя. Вліво йде полога дорога через ліс, а праворуч стежка через гору Копілаж. Дорога зліва коротша десь на 2 кілометри, але не видно пейзажів, тому якщо ви йдете перший раз, то краще все-таки через Копілаж. Дорогою є багато афін якими можна смакувати, проте немає зовсім джерел, – будьте уважні з водою і беріть з собою необхідний запас.
Під час підйому відкривається чудовий вид на Карпатські гори, легко дихається оздоровчим гірським повітрям, зустрічаються колоритні карпатські будиночки, дерев’яні огорожі і акуратні стоги сіна. По дорозі зустрічаються також і джерела з водою, де можна втамувати спрагу і перепочити. В середньому, щоб дістатися до Писаного каменю від Буковецково перевалу йде близько трьох годин.
В кінці шляху, вже на самому верху, дорога просто впирається в камені, тому заблукати дуже важко. Близько каменів добротно зроблені дерев’яні стіл і лави – там можна перекусити і відпочити. Рекомендую також, крім фотографування і дослідження верхівки каменів, – не лінуватися і обійти камені до самого низу – там зовсім не гірше, ніж на верху.
Писаний камінь на мапі
Легенди та історії про камінь – Писана скеля
- Свою назву Писаний Камінь отримав від зарубок (петрогліфів), найдавніший з яких відбувається з часів Київської Русі. За деякими припущеннями, в минулому на скелях було язичницьке капище. Залишками капища вважають дев’ять круглих виїмки-чаш, які вирубані в камені.
- Є легенда, якщо замутити воду в цих чашах, то піде дощ. Ми мутили неодноразово, – дощ не пішов.)
- Варто знати, що по шляху до каменів живе відомий на всю Україну гуцул-музикант – Михайло Тафійчук. Обов’язково до нього завітайте, а потрібну хату охоче підкажуть місцеві жителі – йти до нього від перевалу десь 30 хв. На першому роздоріжжі на Писаний камінь треба повертати направо догори, а до Тафійчука – наліво вниз.
- Дорогою на Камінь є залізний хрест, близько вишки з мобільним зв’язком. Місцеві жителі розповідають, що хрест встановлений жінці з села Буковець, яку розстріляв НКВДист. “Заклав патрон – потраплю або не потрапляючи”, – так розважалися червоні кати на нашій землі, граючи життями, мов іграшками.
- Як і в кожному селі на Гуцульщині існує легенда про народного месника і ватажка опришків. “Олекса Довбуш на плечах приніс з Чорногори на Писаний Камінь величезний камінь і закрив ними золоті скарби всіх опришків”. Також, люди кажуть, що “опришки зимували в печерах-зимарку на Писаному Камені і бартками писали на камені свої імена”.
- На Писаному були найкращі представники української культури: Франко, Грушевський, Коцюбинський, Федькович, Хоткевич, Стефаник, Кобилянська, Вінценз. Іван Франко казав, що “Писаний Камінь повернув мені сили і здоров’я”, а Станіслав Вінценз доклав багато зусиль в популяризації Каменя, записуючи легенди і оповіді гуцулів про це місце. Завдяки його роботі, ми маємо можливість сьогодні їх читати і знати.
- Ще одна легенда говорить, що дуже давно навколишні гори заселяли племена Карпів, які дали назву Карпатам. “Це були люди-гіганти, як міфічні титани, наділені надзвичайною силою. Вони Прикотили сюди ці камені, щоб увіковічнити пам’ять про перебування тут, закопали свої скарби і накрили їх каменями. З тих пір і ходять сюди люди, щоб вклонитися могутньому духу своїх предків “. Схожа легенда розповідає, що “після смерті вождя Карпів, на його могилі було встановлено величезний камінь, щоб люди не забули про його славу і силі”.
- За старих часів Писаний камінь мав містичне значення. Кажуть, це було давнє язичницьке святилище, де горів священний вогонь. В ті часи язичники проводили тут священні ритуали, приносили жертви своїм богам, викликали духів. Існує також легенда, згідно з якою в старовину цю місцевість заселяли племена людей-велетнів або «коропів». Вони були наділені титанічною силою, що дозволило їм прикотити сюди ці величезні брили, з метою увічнити своє перебування в горах.
- Щоб убезпечити свої скарби «коропи» закопали їх під валуни, які ми з вами сьогодні називаємо Писаним каменем.
Похід до Писаного Каменя припаде до смаку багатьом туристам: по-перше, це захоплююче, по-друге, не займає багато часу і є для людей практично будь-якого віку ну і, по-третє, це чудова прогулянка, яка залишить масу вражень і приємних спогадів про Карпатах!
До Писаного каменю можна частково піднятися машиною від села Буковець. Так як ми подорожуємо з дітьми, під’їхали наскільки було можливо, а далі залишили машину і пішли пішки. Але і в цілому від перевалу можна піднятися пішки, підйом досить простий, а види з дороги відкриваються просто казкові.
У сезон на підходах до вершини можна поласувати чорницею.
Сама гора вражає. Вона описується як сакральне місце, і щось в цьому є. На величезних валунах є виїмки, в яких завжди міститься вода. Кажуть, раніше мольфари могли викликати дощ шляхом деяких маніпуляцій з Писаним каменем. У легенди можна вірити або не вірити, але, що це місце варто відвідати, не викликає сумнівів – хоча б заради видів, які відкриваються звідси.
Писаний камінь маршрут 2024
Подорож сюди від Івано-Франківська і назад триватиме лише день. Похід на Писаний камінь в обидві сторони займає всього кілька годин і не вимагає ніякої додаткової фізичної підготовки і спорядження. Починається екскурсія з Буковецького перевалу. Звідти є дві дороги: одна – довше і простіше, інша – трохи коротше і крутіше. Обидві дороги проходять через заселену місцевість, що нікому не дозволить заблукати.
Дорога до Писаного Каменя лежить переважно по заселеній місцевості, де є чіткі орієнтири. Крім того, у місцевих жителів завжди можна дізнатися шлях, тому заблукати тут практично неможливо. Піднімаючись на вершину, Ви зможете помилуватися видами Покутсько-Буковинських хребтів, обривистій Чорногори, куполами Чивчинських і Гринявських гір.